KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11733281
*
nr 1173 3281
Albert Eldh
(1878-1955)
Gouache, Albert Eldh (1878-1955), Västkustmotiv, bladets mått: 27x23
Albert Eldh, svensk bildkonstnär född 1878, död 1955.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2018
kl 19:52:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 18:41:55
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller albert eldh gouache täckfärg vattenfärg västkustmotiv
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:29
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07
-
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:47
*
Albert Eldh
Albert Eldh, svensk bildkonstnär född 1878, död 1955.
nr 1173 3281
Albert Eldh
(1878-1955)
Gouache, Albert Eldh (1878-1955), Västkustmotiv, bladets mått: 27x23
Albert Eldh, svensk bildkonstnär född 1878, död 1955.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/4 18:41:55 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller albert eldh gouache täckfärg vattenfärg västkustmotiv
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:29 -
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07 -
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:47